Budiž světlo

Budiž světlo

Osvětlení je nedílnou součástí bytu nebo domu. A to velmi důležitou součástí. Lustry, lampy stojací, stolní, diody, lampičky a jiná svítidla dělají domov útulným a starají se o to, abychom si nekazili oči a orientovali se v noci po domě.
Vybrat pořádné světlo není lehká záležitost. Trh je zaplavený nepřeberným množstvím obyčejných, designových, levných, drahých, venkovních a vnitřních svítidel.
velký lustr

Jak vybírat?

1.       Podle místa určení
 Chcete světlo nad jídelní stůl, do obývacího pokoje nebo do koupelny? Podle velikosti místností, výšky stropu můžete volit světla závěsná (vhodná nad jídelní stoly, barové pulty, …)nebo stropní (kuchyně, dětské pokoje, koupelny, …)
sedmibodý lustr
2.       Podle funkce
Má být svítidlo hlavním zdrojem světla nebo doplňkovým? Má plnit spíše dekorační funkci nebo sloužit k orientaci v domě v noci? Chcete světlo bodové nebo rozptýlené?

3.       Podle ceny
Svítidla můžete nakoupit v supermarketu, hobby marketu, prodejnách nábytku nebo ve specializovaném obchodě. V posledním byste měli dostat nejlepší poradenství a také nejširší výběr. Můžete také požádat přímo designéra, aby Vám vhodné svítidlo navrhl.

4.       Podle vzhledu
Můžete se pustit do experimentování s barvami a tvary. Ze světla se může stát centrální bod pokoje, který k sobě bude poutat pozornost každého návštěvníka. Pestrá, veselá svítidla s obrázky se hodí do dětského pokoje, barevně laděná třeba do ložnice. V obývacím pokoji je lepší teplé, rozptýlené světlo.
noční lampička u knihy
Co se světla týče, tak platí, že více je někdy lépe. Vícero svítidel rozmístěných v různých rozích po pokoji, která můžete jednotlivě nebo najednou zapínat, dolaďuje náladu a atmosféru, prostor působí zabydleněji. Působivá jsou světla nad obrazy nebo podhledová světla. Do obývacího pokoje, či do ložnice se hodí světla se stmíváním.
Fantazii se meze opravdu nekladou, jen se snažte styl světel v jednotlivých místnostech sladit, aby to nebyl „každý pes, jiná ves“.

Comments are closed.