Je dřevěné zábradlí dostatečně bezpečné?

Je dřevěné zábradlí dostatečně bezpečné?

Dnes se již balkóny či terasy staly prakticky nezbytnou součástí každého domu či bytu. A není divu, umožňují nám alespoň částečně pobyt na čerstvém vzduchu, aniž bychom museli vyjít ven na ulici. Také na něm lze sušit prádlo. A co je hlavní, poskytuje nám také výhled do okolí. Najdeme je jak v našich domovech, tak i na veřejných místech.

Jejich nezbytnou součástí je pak zábradlí. To značně zvyšuje jak bezpečnost, tak i celkové pohodlí lidí. Stačí si jen uvědomit, zda byste se skutečně byli ochotni přiblížit k okraji balkónu, pokud by nebyl ohrazen. Nebo byste měli strach z pádu?

balkon1

Z podobného důvodu zábradlí najdeme také u schodů. I zde má podobnou úlohu, tedy bránit tomu, abychom z nich spadli, když nám například podklouzne noha, a zároveň sloužit jako opora při výstupu i sestupu.

Je tedy jasné, že existuje mnoho druhů materiálů, které jsou k tomuto účelu používány. A zatímco dnes je zdaleka nejčastější kov, buď samotný nebo v kombinaci se dřevem či plastem, kterými se obalí rukojeť, dříve bylo tím hlavním, které jsme našli prakticky všude, dřevěné zábradlí.

Je to jen pochopitelné, přeci jen šlo o levný, snadno dostupný materiál, který svému účelu plně postačoval. Je však třeba se ptát, zda je zároveň i dostatečně bezpečné, především pak při dlouhodobém užívání.

schodiste4

Není totiž tajemstvím, že dřevo prakticky neustále pracuje. Navíc příliš neobstojí ve vlhkém prostředí, kdy začne tlít. A to rozhodně není výhoda, když vezmeme v úvahu jarní deště, letní bouřky, podzimní plískanice či zimní sníh. Zároveň je nutné počítat i s případným napadením škůdci, jako jsou červotoči.

To vše značně snižuje životnost dřevěného zábradlí, a to i při nejlepší péči. Není tedy divu, že se od něj pomalu ustupuje. Přeci jen, v současné době máme mnohem lepší materiály. Je tedy jasné, že tento trend bude i nadále pokračovat. A to je jen dobře. Přeci jen, bezpečnost by měla být vždy na prvním místě.

Comments are closed.