Čím vás dovede překvapit plot z betonových panelů

Čím vás dovede překvapit plot z betonových panelů


Znáte dobře betonové oplocení z odlévaných panelů a sloupků? Jedná se o stavebnicový systém, který se sestavuje i bez malty a lepidel, a výstavba plotu pak trvá mnohem kratší dobu, než v případě cihel, kamení a tvárnic. Toto ale není jeho jediná výhoda. Čím vás dokáže betonový plot překvapit?

cihlová zeď

Svou barvou – začít s úvahami o oplocení by se mělo zřejmě kvůli praktičnosti a také ceně, ale my bychom se hned na začátku rádi zmínili o jeho barvách. Jednotlivé komponenty se totiž zhotovují v několika základních barevných odstínech, které můžeme i dobře kombinovat mezi sebou, například využít známého triku šachovnicových polí a barvy panelů mezi sebou střídat v kontrastujících barvách tmavě hnědé s okrovou, červenohnědé s šedou atp.

betonový plot

Údržba vzpomínáte si na film „Páni kluci“? V jedné ze scén tam přichází na řadu barvení planěk dřevěného plotu a z této práce rozhodně nejsou místní kluci nadšeni. Svým způsobem může být nátěr dřeva zábavný, ale když je plot dlouhý přes dvě stě metrů, a práce moc neubývá, možná byste se raději viděli někde se zmrzlinou u bazénu. S betonovým plotem tyto práce odpadají, a to jak nátěry barev, tak i penetrace, ovšem pokud si plot chcete přebarvit fasádní barvou, proč ne?

Životnost – o betonových plotech se tvrdí, že vydrží přibližně 40 let. Toto je ale pouze matematický propočet, protože tak dlouho ploty z betonu na trhu nejsou. Propočtu lze ale zřejmě důvěřovat, protože je zas známa technologie armovaných odlitků. Čtyřicet let bez nátěrů oplocení, to už jistě stojí za úvahu. Pouze, pokud chcete plot zbavit prachu a dalších nečistot, měli byste na něj vyrukovat s tlakovým vodním čističem, kbelíkem a rejžákem.

Výstavba – betonové ploty byste možná dokázali postavit sami, ale vzhledem k vysoké hmotnosti panelů a k náročnosti výkopových prací se vyplatí uvažovat o výstavbě na klíč.

Comments are closed.