Zvykli jsme si na sladký život?

Zvykli jsme si na sladký život?

I když se o škodlivosti cukru všeobecně ví, přesto se stal tak běžnou součástí našeho jídelníčku, jako tomu nikdy v historii nebylo. Z médií sice často slýcháme o škodlivosti kouření, alkoholu a drog a také o závislost na těchto látkách. Ovšem o cukru se v této souvislosti prakticky vůbec nehovoří. A když už, nějaká taková zpráva občas zazní, většinou se jeho škodlivost spojuje pouze s kazivostí zubů, nebo nadváhou. O tom, že zejména rafinovaný bílý cukr, který konzumujeme nejvíce, je pouze chemická látka, která tělu vůbec nic nepřináší, ale naopak mu velice škodí a je příčinou mnoha civilizačních nemocí, a navíc je také vysoce návyková, se bohužel většinou nedozvíte.
obryz příboru

Právě naopak je nám cukr v mnoha jeho nezdravých podobách stále připomínám a nabízen. Stačí si pustit televizi a několikrát se dozvíte, že na túru je nejlepší přibalit sladké tyčinky, abyste neztratili energii, známí sportovci svým dětem mažou k snídani na pečivo sladké pomazánky, správné maminky dávají dětem na svačinu sladké tyčinky s porcí mléka navíc a za odměnu přidají čokoládové vajíčko.
cukrová srdce

Také děti dávají maminkám krásné čokoládové bonbony a zamilovaní pijí sladké limonády, ovšem bez konzervantů a éček. Kdo se pak v tom všem má vyznat, když z médií každodenně slyšíme, co sladkého si koupit a co nám to dá a potom si někde přečteme a v podvědomí máme uloženo, že ono to s tím cukrem nebude tak skvělé.

Z mnoha výzkumů a pokusů totiž jasně vyplívá fakt, že zejména rafinovaný bílý cukr je příčinou nadváhy a s ní spojených nepříjemných civilizačních chorob, mezi něž můžeme zařadit např. cukrovku, srdeční infarkt, cévní mozkovou příhodu, potíže s vysokým tlakem, kornatění tepen, ale i potíže s játry, ledvinami, Alzheimerovu chorobu atd.  A v neposlední řadě cukr způsobuje alergie, zubní kaz, urychluje stárnutí a přispívá k potížím s pletí.
žena s obezitou

A proč se o tom nemluví? Smutnou pravdou totiž je, že výrobcům a potravinářským gigantům nejde o naše zdraví, ale o vlastní zisk. A další špatnou zprávou je, že se mnoho lidí se sladkého vlastně ani vzdávat nechce, protože sladká chuť je nám příjemná. Bohužel si ani neuvědomujeme, že jsme na cukru vlastně závislí, tak jako jiní třeba na nikotinu a nepřidáváme mu zásadní význam v příčině našich obtíží.

Pokud chcete zažít změnu, přestaňte věřit sladkým reklamám a začněte se řídit vlastním rozumem. To, čím své tělo krmíte a jak nakládáte s vlastním zdravím je pouze vaše volba.

Comments are closed.