Londýn známý i neznámý

Londýn známý i neznámý

Turistická oblast

V Londýně je spoustu turistických atrakcí. Mezi nejznámější patří například London Eye, Big Ben, Národní galerie, či muzeum voskových figurín Madame Tussaud. Za návštěvu však stojí třeba i prostorný Hyde park. No, je tu prostě co dělat, a proto sem každý rok zavítá nespočet turistů, kteří jsou tím vším naprosto okouzleni.
londýnský parlament
Avšak to má i svou stinnou stránku a to, že pokud nemáte rádi velké množství lidí na jednom místě, některé městské části byste raději měli úplně vynechat. Jako například Oxford Street, velice populární nákupní čtvrť, kde vás do daných obchodů nezavede vaše vlastní vůle, ale sám dav.
Když se však vyhnete těmto přelidněným oblastem, panuje tu povětšinou klidná atmosféra. Můžete se třeba jen tak zastavit na ulici a poslouchat pouliční umělce, kterých je tu nespočet, nebo si za pěkného počasí sednout v jednom z londýnských parků a relaxovat.
holubi ve městě

Londýňané

Jsou tu také velmi přívětiví lidé. O Angličanech je známo, že jsou velice zdvořilí, což opravdu není lež. Když zabloudíte, klidně se vám může stát, že se vás nějaký místní přijde zeptat, jestli nepotřebujete poradit a pokusí se vám pomoct najít tu správnou cestu i za cenu, že jemu samotnému skoro ujede autobus, na který celou dobu čekal. Pokud vkročíte špatnou stranou do metra, což vůbec není těžké, pro zdejšího pracovníka není problém vám pak na Oyster card stornovat částku, kterou jste při tomto nesprávném vstupu museli zaplatit. Celkově jsou tu k sobě ohleduplnější než v České republice.

Odraz multikulturalismu

Jenže pak je tu také ta část Londýna, která už tak přívětivá není. Je dobře známo, jak multikulturní toto anglické velkoměsto je. Vždyť čínská čtvrť Soho už je součástí i turistického Londýna. Ale jsou tu i další kultury. Dalo by se říct, že nejvíce viditelní jsou zde muslimové. Mají zde už i své vlastní mešity a do některých mají ženy vstup zakázaný.
Samozřejmě, někteří jsou přizpůsobiví, ale ovšem ne všichni. Takže některá místa pak nevypadají úplně nejpřívětivěji.

V závěru by se dalo shrnout, že Londýn v posledních letech zaplatil velkou daň za svůj multikulturalismus a pomalu ztrácí svou vlastní osobnost. Ano, pořád stojí za výlet, ale musíte se na tuto cestu pořádně obrnit silnou dávkou tolerance.
 

Comments are closed.