Cestovatelé, kteří chtějí zažít opravdovou divočinu, míří do Ugandy

Cestovatelé, kteří chtějí zažít opravdovou divočinu, míří do Ugandy

Tento vnitrozemský tropický stát se nachází ve východní Africe mezi Jižním Súdánem, Kongem, Rwandou, Tanzanií a Keňou. Je jednou z nejlidnatějších zemí černého kontinentu s četnými etnickými skupinami, a proto se zde mluví téměř 40 různými jazyky. Úředním jazykem je ovšem angličtina, kterou jistě uvítají turisté.
murchison národní park.jpg

Uganda jakožto „perla Afriky“ oplývá nádhernou přírodou, bohatou flórou i faunou, v níž najdeme spoustu endemických druhů – těch, které nežijí či nerostou jinde na světě. Vysoká pohoří i překrásná údolí pokrývá ještě původní deštný prales, na mnoha místech chráněný vládou a ochránci přírody – bylo vytvořeno několik velkých národních parků a přírodních rezervací. Džungle byla bohužel po staletí postupně ukrajována místními zemědělci, kteří potřebovali území pro svá úrodná pole – země je vyhlášeným pěstitelem kávy a čaje! Podobně jako v jiných tropických částech Afriky se zde pěstuje také tabák, bavlna či cukrová třtina. Neprostupné lesy střídají savany a také vodní plochy – část Viktoriina jezera, Edwardovo a Albertovo jezero.
žirafy na safari.jpg

Všechna chráněná území lákají na velkolepé dobrodružné výpravy, nicméně nejnavštěvovanějšími místy jsou bezesporu: Národní park Queen Elizabeth, kde lze pozorovat stovky různých druhů ptáků, slony, lvy, hrochy, antilopy, několik druhů primátů a spoustu dalších. Národní park Kibale se zase může pochlubit největším počtem primátů na kilometr čtvereční na světě! Sem se stahují turisté, kteří chtějí pozorovat hlavně volně žijící šimpanzy nebo paviány. Obrovským tahounem celé oblasti jsou samozřejmě gorily horské, které můžeme objevit v Národních parcích Bwindi a Mgahinga s pohořím Virunga. Milovníci horských výšlapů si nenechají ujít výstup na jeden z vrcholků kouzelných „Měsíčních hor“ – pohoří Rwenzori. V savanách a travnatých pláních je možné spatřit stáda žiraf, zeber, buvolů, gazel a dalších kopytníků. Břehy Victoriina jezera (kde mimochodem pramení řeka Nil) s četnými jezery obývají například hroši, samotnou vodní plochu pak hejna ptáků.
šimpanz v lese.jpg

Země ovšem krom bohaté a překrásné fauny a flóry nabízí také nezapomenutelný pohled na malé vesnice s přátelským usměvavým domorodým obyvatelstvem se svými tradičními způsoby obživy a bydlením.

Ačkoli Uganda nabízí nekonečně mnoho přírodních zajímavostí, je stále turisticky poměrně málo navštěvována a je tedy doslova rájem všech dobrodruhů, kteří nemají rádi turistická procesí a spíše si vychutnávají nová divoká místa sami.

Comments are closed.